Kas Hafızası

Kas hafızası derken elbette kasların hafızası olduğu kastedilmez. Hafıza elbette beyindedir ama kas hafızası derken ne kastedilir? Bu yazımda kas hafızasının ne olduğu hakkında bilgi vereceğim.

Beyin bilgileri tam olarak bilgisayar gibi kaydetmez. Beyinde kaydedilen bilgiler güçlü ve zayıf bilgi olarak ayrılır. Sık tekrar edilen bilgiler güçlü bilgi, nadir ihtiyaç duyulan bilgiler zayıf bilgidir. İnsanların kaslarını hareket ettirmesi de beyinde bir bilgi olarak saklanır. Bu yüzden sık tekrar ettiğiniz hareketler beyinde güçlü bilgi olarak kayıt edilecek diğer hareketler zayıf bilgi olacaktır.

Enstrüman Çalmak

Herhangi bir enstrümanı çalmak istediğinizde öncelikle nasıl çalındığını öğrenmeniz gerekir. Nasıl çalındığını öğrendikten sonra ilk başlarda ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz halde istediğiniz gibi çalamazsınız. Kaslarınız sizin istediğiniz gibi hareket etmez. Enstrümanı yavaş çalmak hızlı çalmaktan daha kolaydır, çünkü yavaş çalarken düşünerek hareket edersiniz, hızlı çalmaya kalktığınızda ise işi kas hafızasına devretmiş olursunuz. İşte siz nasıl çalındığını bildiğiniz halde size direnen şey kas hafızasıdır. Sık tekrar ettikçe istediğiniz gibi çalmaya başlarsınız artık kas hafızanız oluşmuştur. Kas hafızanız oluştuktan sonra bir yeri yanlış çaldığınızı fark ederseniz, işte bunu düzeltmek en baştan öğrenmekten daha zordur. Bu yüzden enstrüman çalmaya başlarken iyi bir eğitmen ile çalışmak önemlidir.

Kas Hafızası Nerelerde Önemlidir

Yolda yürümekten, konuşma şeklinize kadar kas hafızası her herde önemlidir. Nasıl bir enstrüman çalmak için eğitim alınıyorsa, aynı şekilde yürümenin, konuşmanın da eğitimi olur. Bir yabancı dili o dili konuşan yabancı birinden öğrenmek bu yüzden çok önemlidir. Herhangi bir kelimenin telaffuzunu yanlış öğrendiğinizde bunu düzeltmeniz çok zor olacaktır. Kelimenin doğru telaffuzunu öğrendiğinizde bile siz istemeden kelime ağzınızdan ilk öğrendiğiniz şekilde çıkabilir. Çocukken yürürken ayaklarınız çarpık basıyorsa bunu bir hastalık sebebi olarak değil de bu şekilde alıştıysanız büyüyünce de bu şekilde devam edecektir. Belkide eğitimin en önemli noktası burasıdır, başta neyi ne şekilde öğrendiğiniz. Şarkı söylemekten konuşmaya, konuşmaktan yürümeye kadar aklınıza gelen kaslarınızı kullanarak yaptığınız her şeyde kas hafızası çok önemlidir. Sonuç olarak “Her Şeyin Başı Eğitim”

Kas Hafızası Kimliğinizi Ele Verir

Yürüme şekliniz analiz edilirse, kılık değiştirip tamamen farklı bir dış görünüşe sahip olsanız da yürüme şeklinizden sizin kim olduğunuz tespit edilebilir. Aynı şekilde bilgisayar klavyesini kullanma şeklinizden, kağıda yazı yazmanıza kadar her şeyinizin size has bir yanı vardır. Hepsi kas hafızasının bir ürünüdür.

0
0