Windows’dan Linux’e Geçiş

Linux işletim sistemi kişisel bilgisayarlarda çok yaygın olmasa da aslında Windows yerine kullanılabilecek ücretsiz bir sistemdir. Örneğin ben bu sitesindeki tüm içerikleri hazırlarken Ubuntu 18.04 sürümüne sahip Linux bir işletim sistemi kullandım. Bir bilgisayar almaya gittiğinizde çoğunlukla üzerinde Windows yüklü olarak gelir siz bilgisayar için 1000$ verdiniz diyelim ama aslında bilgisayarın fiyatı 800$ dır. Fiyata haberiniz olmadan eklenen 200$ Windows lisans ücretidir. Şuan ki dolar kurunu hesaba kattığımızda 200$ yaklaşık 1060₺ gibi bir para yapıyor. Her gün yüzlerce bilgisayarın bu şekilde satıldığını düşünün. Evet biz Microsoft’un sahibini bu şekilde dünyanın en zengin insanı yaptık.

Linux Kullanabilir Miyim?

Delikli kart (Punched Card)

Bilgisayarı kullanılabilir yapan içerisindeki programlardır. İçerisinde program olmadan hiçbir bilgisayarı kullanamazsınız. İlk bilgisayarlar programlanırken sınavlarda kullanılan optik formlara benzeyen delikli kartlar kullanılıyordu, o dönemleri artık çok geride bıraktık ve bilgisayarı kullanmak oldukça basit bir hal aldı. Hiçbir programlama bilgisi olmadan dahi bilgisayarı kullanabilmek uzun zamandır mümkün. Linux günümüzde Linux UbuntuLinux Mint veya Linux Debian gibi farklı birçok basitleştirilmiş versiyona sahip olsa da hala program komutlarından tamamen bağımsız bir hal almadı. Örneğin “yeni.txt” isimli bir dosya oluşturmak istediğinizde fare ile sağ tıklayıp oluşturmak yerine komut ekranında “sudo touch yeni.txt” gibi bir kod yazmanız gerekebiliyor. Eğer bilgisayarı sadece internet de video izlemek, sosyal medyayı takip etmek ofis programlarını kullanmak, müzik dinlemek gibi amaçlarla kullanıyorsanız, programlama bilmenize gerek kalmadan size uygun bir Linux dağıtımı bulup kullanmanız mümkün olabilir.

Linux’ün Eksikleri Neler

Program hazırlamak zahmetli bir iştir. Programın hazırlanması için harcanacak zaman, giderler ve elde edilebilecek gelir hesaba katılacaktır. Bir program hem Windows da hem Linux de hem Mac de hemde android de çalışsın istenirse, bu programı hazırlamak için çok daha fazla çalışmak gerekecektir, buda daha fazla masraf demektir. Üstelik tek bir işletim sistemi ile uğraşmak bile başlı başına zor bir iştir çünkü işletim sistemi de kendi içerisinde farklı sürümlere sahip olabilir. Bu yüzden yani ticari kaygılarından dolayı genelde programlar tek bir sisteme uygun hazırlanır. Windows için hazırlanan uygulama sayısının, Linux için hazırlananlardan daha fazla olmasının sebebi Windows kullanıcı sayısının daha fazla olmasıdır. Windows için hazırlanacak programlar daha fazla kullanıcıya ulaşabilecek ve belki daha fazla satış yapabilecektir. Ayrıca Microsoft büyük bir bütçeye sahip güçlü bir firmadır. Kendi geliştirdiği bazı teknolojiler ile program yazmayı kolaylaştırmaktadır. Bu sayede sadece Windows da çalışan programlar üretilmesinin önünü açarak diğer işletim sistemlerinin büyümesinin önüne geçmektedir. Aslında Linux’ün en büyük eksiği kullanıcı sayısıdır. Kullanıcı sayısı az olsa da bu güne kadar Linux güncelliği kaybetmeden diğer işletim sistemleri ile yarışabilecek seviyede kalmayı başarabilmiştir.

Linux’ün Geleceği

Gün geçtikçe işletim sistemlerinin kullanım alanları birbirinden ayrışmaya başladı. Windows tabletler yerine, Android tabletler ve telefonlar insanlar tarafından daha çok benimseniyor. Görsel tasarım yapan firmalar Windows yerine Apple Mac bilgisayarları kullanmayı daha uygun görüyorlar. Oyun piyasası Windows bilgisayarlara oyun çıkartmak yerine oyun konsollarına doğru bir yönelim gösteriyor. Web programcılar ve gömülü sistemler ile uğraşanlar genelde Windows kullanmak yerine çoğunlukla Linux kullanmayı tercih ediyorlar. Gelecekte Linux kişisel bilgisayarlarda daha da yaygınlaşacak gibi gözüküyor. En azından şuanda insanlar Windows yanında ikinci bir sistem olarak Linux kurulumu yapıp, Windows ve Linux’u dönüşümlü olarak kullanarak, Linux’ün nasıl bir sistem olduğu konusunda fikir sahibi olabiliyor. Özellikle son dönemde ofis programları, güncel oyunlar ve programlar Linux de kullanılabilir olması sayesinde gelecekte Windows’un yerini alabilecek bir sistem olarak düşünebiliriz.

0
0