Yabancı Dil Eğitimi

Bu yazımda yabancı dil öğrenme yönteminin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi vermek istiyorum. Günümüzde yabancı dil öğrenebilmek için imkan oldukça fazla tek gerekli olan biraz zaman ayırmak ve doğru yöntem ile çalışmak. Doğduğumuzda tüm diller bize yabancıdır ve ilk yabancı dilimizi yani ana dilimizi öğreniriz. Kendi çabamızla yeni yabancı diller öğrenmek istediğimiz zaman ise biraz zorlanırız çünkü muhtemelen çevremizde öğrenmek istediğimiz yabancı dil ile iletişim kurabileceğimiz pek kimse yoktur. Eğer öğrenmek istediğiniz dilin yaşandığı bir bölgede değilsek bu dili nasıl öğrenebiliriz. Ana dilimizi nasıl öğrendiysek bu şekilde öğrenmeye çalışmalıyız çünkü en etkili ve hızlı yöntem budur.

1) Duymaya Çalışmak ve Konuşmak

Kelimeler ve cümleler size çok yabancı olsa da, duymaya ve duyduğunuz cümleleri tekrar etmeye çalışmalısınız. Şimdi şu cümleyi dinleyin ve sizde tekrar etmeye çalışın.

Ich heiße Paco, und wer bist du?

Bu cümle Almanca “Benim adım Paco, peki sizin adınız nedir?” anlamına gelmektedir. Herhangi bir dilden çeviri yaparken, cümleleri kelime kelime çevirmek doğru olmaz. Diller arası yapısal farklılıklar yüzünden, çeviri hatalı olabilir. Cümleleri kalıplar halinde öğrenmeye başlamalısınız bu sayede dilin yapısal farklılıkları içerisinde kaybolmadan daha hızlı ve kolay öğrenebilirsiniz. Peki bu cümleleri nasıl ve nereden bulacağız? Bir eğitmen yabancı dil eğitiminde çok önemlidir. Ama ne yazık ki hiçbir eğitmen sizin başınızda ayrılmadan günlerce sizinle yabancı dil konuşamaz, böyle bir eğitim almak isterseniz buda çok masraflı olacaktır. Bu noktada internet teknolojisinden yardım almalıyız. İnternet de istediğiniz dilde sesli ve yazılı içeriği bulmanız çok kolay, videolar izleyip içerisindeki replikleri tekrar etmeye çalışabilir bu cümlelerin anlamlarını kolayca öğrenebilirsiniz.

2) Okumaya Çalışmak ve Yazmak

Türkçe, Arapça, Japonca gibi diller yazıldığı gibi okunurken, İngilizce, Almanca, Fransızca gibi bazı dillerde tam olarak yazıldığı gibi okunmayabilir. Yani bazı harflerin sabit sesleri yoktur bazen kelime içerisinde farklı bir şekilde seslendirilebilir. Duyduğunuz cümlelerin nasıl yazıldığını öğrenmeniz bu yüzden önemlidir. Ayrıca yabancı diller alfabe ve yazım şekli olarak da birbirinden ayrılırlar bu yüzden okuduğunuz anlamını bildiğiniz cümleleri sonradan yazarak da çalışmalısınız.

Özet

Yabancı bir dil öğrenirken çalışma sırası önemlidir. Yabancı dilden çeviri kelime kelime değil cümle cümle yapılmalıdır. Kültürel farklılıkları öğrenmek de yabancı dil öğreniminin bir parçasıdır. Maddeler haline sıralarsak…

  1. Dinlemek ve söylenenleri anlamak
  2. Cümleleri yazıp, okuyabilmek  
  3. Yabancı kültürler öğrenmek
  4. Dil bilgisini geliştirmek

Yabancı dil öğrenmeye ilk olarak dil bilgisinden başlamak, dili öğrenirken yapılan büyük hatalardan biridir. İnsanlar hiçbir zaman ana dillerini öğrenmeye öznenin ne olduğundan başlamazlar ama öznenin ne olduğunu zamanla öğrenirler.

0
0